Łukasz Barys i Agnieszka Dauksza laureatami IX edycji Nagrody im. Adama Włodka
Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2022 Łukaszowi Barysowi i Agnieszce Daukszy.
Łukasz Barys – autor książki poetyckiej Wysokie słońce oraz dwóch powieści: Kości, które nosisz w kieszeni i Jeśli przecięto cię na pół. Otrzymał Paszport „Polityki”, nominację do Odkryć Empiku oraz Nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. Mieszka w Pabianicach.
Nagrodę im. Adama Włodka otrzymał na napisanie powieści o banale codzienności i zarazem doniosłości warunków, które wpływają na to, kim jesteśmy. Próba ujęcia migotliwego losu przeciętnego bohatera urodzonego pod koniec lat 90. pozwoli zobaczyć uniwersalne mechanizmy wspólne dla całego pokolenia. Jednak przede wszystkim będzie to powieść o miłości i zakochaniu, cielesności i erotyce we współczesności.
Agnieszka Dauksza – adiunktka na Wydziale Polonistyki UJ, redaktorka „Tekstów Drugich”, autorka książek: Jaremianka, Afektywny modernizm, Klub Auschwitz i inne kluby, Kobiety na drodze. Laureatka m.in. Górnośląskiej Nagrody „Juliusz”, Nagrody Literackiej „Gryfia”, Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej, Nagrody FNP START, Nagrody Naukowej „Polityki”; finalistka Nagrody Literackiej „Nike”.
Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie eseju o niepewności. Jest to opowieść o sile więzi niebiologicznych, tworzeniu kręgów bliskości, wybieraniu sobie ludzi, bez których nie da się żyć, zaufaniu i jego limitach. Splątane losy kilku osób, które być może układają się we fragmentaryczną biografię społeczną powojennego środowiska Żydów w Polsce. Lina Fischman i jej bliscy, Stefania i Julian Tuwimowie oraz ich córka Ewa. Historia labilna.
Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.
W I. edycji Nagrody wyróżniono Mikołaja Łozińskiego (powieść) oraz Miłosza Waligórskiego (przekład), w II. edycji Nagrody – Marcina Orlińskiego (książka poetycka), w III. edycji – Patrycję Pustkowiak (powieść) i Andrzeja Muszyńskiego (powieść), w IV. edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (powieść), w V. edycji – Weronika Gogola (zbiór opowiadań) i Daniel Warmuz (przekład tomu wierszy). Laureatami Nagrody im. Adama Włodka w 2019 roku zostali Łukasz Kaźmierczak / Łucja Kuttig (tom wierszy) i Małgorzata Lebda (zbiór opowiadań). Za rok 2020 uhonorowani zostali Urszula Honek (zbiór opowiadań), Wojciech Szot (książka reportersko-eseistyczna) i Paweł Kaczmarski (popularno-literaturoznawczy, eseistyczny tom). Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2021 Maciejowi Jakubowiakowi i Elżbiecie Łapczyńskiej.