X edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – ogłoszenie nominacji za rok 2021
Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza na konferencję prasową, podczas której ogłoszone zostaną tytuły książek poetyckich wydanych w języku polskim nominowanych do Nagrody za rok 2021 oraz laureaci Nagrody za tom tłumaczony wydany w latach 2018 – 2021.
W konferencji udział wezmą: Robert Piaskowski (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury), Magdalena Doksa-Tverberg (Dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego), Natalia Wiercińska (ERGO Hestia, Partner Strategiczny), Marta Wyka i Xavier Farré (Członkowie Kapituły Nagrody), Joanna Bociąg (Sekretarz Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej i Sekretarz Nagrody), Michał Rusinek (Prezes Zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej).
Konferencja odbędzie się w czwartek 19 maja o godz. 10:00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20 w Krakowie). Dziennikarzy zainteresowanych udziałem w konferencji uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia.
Wydarzenie będzie również transmitowane w mediach społecznościowych – na profilach facebookowych @Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, @Wisława Szymborska oraz @Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Nagroda za dwa zwycięskie tomy zostanie wręczona 9 lipca 2022 roku, podczas Festiwalu Miłosza, na uroczystej gali w Teatrze Starym w Krakowie.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym, a co dwa lata – za książkę tłumaczoną z języka obcego. Została ustanowiona na mocy testamentu zmarłej w 2012 roku Poetki. W 2022 roku odbędzie się X edycja Nagrody.
W poprzednich latach Nagrodę otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom Białe krzesła i Łukasz Jarosz za tom Pełna krew (2013), Julia Hartwig za tom Zapisane (2014), Roman Honet za tom świat był mój i Jacek Podsiadło za tom Przez sen (2015), Jakub Kornhauser za tom Drożdżownia i Uroš Zupan za tom Niespieszna żegluga (przeł. Katarina Šalamun-Biedrzycka i Miłosz Biedrzycki, 2016), Marcin Sendecki za tom W (2017), Julia Fiedorczuk za tom Psalmy i Linn Hansén za tom Przejdź do historii (przeł. Justyna Czechowska, 2018), Marta Podgórnik za tom Mordercze ballady (2019), Anna Adamowicz za tom Animalia i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom Rośliny mięsożerne (2021).
Organizator: Fundacja Wisławy Szymborskiej
Dofinansowanie: Miasto Kraków
Partner strategiczny: ERGO Hestia
Współfundator Nagrody: BNP Paribas
Partnerzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Miłosz Festival, Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Mercedes-Benz Zasada Automotive , Kaizen Media, Precision Machine Parts Poland, Tenczyńska Okovita, Likus Hotele i Restauracje – Hotel Stary.
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, Wyliczanka, Raport z literatury, PLAY Kraków.