Radość pisania – jubileuszowa edycja specjalna
RADOŚĆ PISANIA – JUBILEUSZOWA EDYCJA SPECJALNA
Wisława Szymborska – jedna z najwybitniejszych poetek polskich, laureatka literackiej Nagrody Nobla 1996, w jednym ze swych najbardziej znanych wierszy pisała o radości towarzyszącej każdemu, kto sięga po pióro, długopis czy ołówek. Wiersz kończy się znamiennymi słowami: Radość pisania. Możność utrwalania. Zemsta ręki śmiertelnej.
W 2016 roku mija 20. rocznica przyznania Wisławie Szymborskiej literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji Prime Line i Fundacja Wisławy Szymborskiej we współpracy z dwiema prestiżowymi markami – Lamy i Moleskine – przygotowała jubileuszową edycję specjalną „Radość pisania” piór wiecznych(Lamy) oraz notesów (Moleskine).
Oficjalna premiera tej edycji odbędzie się podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, 29 października 2016 roku o godz. 13.00 w strefie Moleskine i Lamy (stoisko C60).
Fundacja planuje zorganizowanie kilku aukcji, podczas których zostaną wylicytowane pióra Lamy Dialog3 (wersja limitowana) oraz Lamy Safarii i notesów Moleskine, a dochód z aukcji zostanie przeznaczony na wspieranie programu stypendialnego dla młodych twórców oraz inną działalność statutową Fundacji.
PIÓRA LAMY
Prosta linia piór marki Lamy nie jest jedynie wynikiem fascynacji projektantów słynnym hasłem less ismore sformułowanym przez Miesa van der Rohe’a należącego do ekstraklasy modernistycznych architektów XX wieku. W latach 60. XX wieku w wyniku współpracy dr. Manfreda Lamy i młodego wtedy projektanta Gerda A. Müllera powstał charakterystyczny styl oraz design Lamy. Projektanci piór Lamy zawsze inspirowali się Bauhausem i jego „zasadami dobrego designu”: dobry projekt musi być innowacyjny, dobry projekt stawia na użyteczność, dobry projekt jest estetyczny i wreszcie dobry projekt zaplanowany jest w każdym najdrobniejszym szczególe, każdy detal ma czemuś służyć.
Funkcjonalność, tak ważna dla projektantów Lamy, oparta jest nie tylko na przesłankach mechanicznych (jak np. wymiary ciała), lecz także psychologicznych, skupiają się oni bowiem na interakcji jaka zachodzi między ludźmi a przedmiotami, których używają. Istotą każdego projektu Lamy jest ,,radość pisania”.
Firma Lamy z okazji 20. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej zaprojektowała w ramach serii „Radość pisania” dwa rodzaje piór: Safarii i Dialog3 – eleganckie, proste i wygodne,w wersji czarnej i białej. Ekskluzywne pióro Dialog3 ukaże się w wersji limitowanej, nawiązującej do rocznicy nagrody Nobla przyznanej w 1996 r. Wisławie Szymborskiej.
NOTES MOLESKINE
Istnieją przedmioty codziennego użytku, za którymi kryją się interesujące historie. Do takich niewątpliwie należy legendarny notes używany niegdyś przez van Gogha, Matisse’a, Picassa, Hemingwaya i Chatwina. Moleskine, bo o nim mowa, służy myśli i kreatywności przez prawie dwa stulecia. To właśnie Bruce Chatwin w książce Ścieżki śpiewu (The Songlines) stwierdził, że zgubienie paszportu to zmartwienie, ale zgubienie notesu (carnetsmoleskines) to już katastrofa.
Obecnie Moleskine to symbol szeroko pojętej kultury. Dlatego marka co roku wydaje limitowane serie poświęcone bohaterom książek, komiksów czy filmów (Mały Książę, Fistaszki, Alicja w Krainie Czarów), a od czasu do czasu edycje specjalne upamiętniające postaci świata literatury (Bruce Chatwin), filmu (Woody Allen) czy architektury (Le Corbusier). Za pomocą takich projektów Moleskine celebruje także ważne rocznice, wydarzenia, festiwale związane z szeroko pojętą sztuką, designem, muzyką, filmem oraz literaturą.
Od 1997 roku marka Moleskine obecna jest na rynku polskim. W tym roku po raz pierwszy wydaje edycję specjalną upamiętniającą ikonę literatury polskiej, jedną z najwybitniejszych poetek XX wieku, laureatkę literackiej nagrody Nobla w 1996 roku – Wisławę Szymborską. Wnętrze notesu Moleskine edycji specjalnej „Radość pisania” będzie wzbogacone o dodatek związany z twórczością Noblistki.
Już wkrótce więcej informacji na: