Podsumowanie 2019
Co zrobiliśmy w 2019 roku?
- W tym roku wręczyliśmy po raz siódmy Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej. Laureatką tegorocznej edycji Nagrody została Marta Podgórnik za tom „Mordercze ballady”. Gala wręczenia Nagrody odbyła się w Krakowie podczas Festiwalu Miłosza.
- Po raz czwarty przyznaliśmy Nagrodę im. Adma Włodka. Stypendium za rok 2018 otrzymali Weronika Gogola i Daniel Warmuz.
- W czasie Festiwalu Miłosza zorganizowaliśmy spotkanie z poetami i poetkami nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w 2019.
- W lutym wraz z Krakowskim Forum Kultury zorganizowaliśmy cykl wydarzeń wokół Wisławy Szymborskiej „Portrety z pamięci” – wystawę fotografii, pokaz filmu dokumentalnego oraz spotkanie poetyckie.
- W lutym otworzyliśmy wystawę rękopisów Wisławy Szymborskiej „Radość pisania” w Bibliotece Jagiellońskiej. W tym roku dzięki współpracy z Biblioteką Jagiellońską zostały zdigitalizowane i udostępnione w na internetowej platformie Polony rękopisy wierszy Szymborskiej.
- W tym roku uruchomiliśmy program rezydencji dla pisarzy i artystów w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej.
- W październiku w ramach Studenckiego Festiwalu Piosenki odbył się koncert „Nic dwa razy” – Szymborska w piosence oraz recital Stanisława Soyki.
- W ramach Funduszu Zapomogowego wspierającego pisarzy i tłumaczy przyznaliśmy pomoc finansową 4 osobom.
- Wystawa wyklejanek Szymborskiej w tym roku pokazywana była m.in. w Damme, Oslo, Lublinie.
- Wraz z Domem Józefa Mehoffera (oddział MNK w Krakowie) kontynuowaliśmy cykl spotkań o poezji „Literatura u Mehoffera”.
- Jesienią zorganizowaliśmy w Krakowie spotkanie o bucie w poezji z Adamem Zagajewskim, Julią Fiedorczuk, Jackiem Podsiadłą i Iloną Witkowską.
- Nakładem Wydawnictwa Znak ukazał się tom Sto pociech, będący częścią serii kolekcji poezji Szymborskiej oraz korespondencja Szymborskiej i Kulmowej Tak wygląda prawdziwa poetka, podciągnij się! .
- Wydawnictwo a5 wydało w tym roku korespondencję Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę.
- W tym roku ukazały się tłumaczenia utworów Szymborskiej i o Szymborskiej na obce języki, m.in. na malajalam, chiński, francuski, włoski i hebrajski.
- W październiku w odrestaurowanym salonie Empiku na Rynku Głównym w Krakowie współpracowaliśmy przy otwarciu sali Wisławy Szamborskiej. Ma ona pełnić funkcję czytelni i miejsca spotkań z czytelnikami.
- Przyczynialiśmy się też do promocji czytelnictwa wspierając nagrodami książkowymi liczne szkoły i biblioteki z całej Polski oraz patronując wielu poetyckim konkursom dla dzieci i młodzieży.
Wszystkim instytucjom, z którymi współpracowaliśmy w 2019 r. serdecznie DZIĘKUJEMY!