VII edycja Nagrody im. Adama Włodka
Fundacja Wisławy Szymborskiej postanowiła przyznać Nagrodę im. Adama Włodka za rok 2020 Urszuli Honek, Pawłowi Kaczmarskiemu i Wojciechowi Szotowi.
Urszula Honek – autorka książek poetyckich Sporysz (WBPiCAK, Poznań 2015) i Pod wezwaniem (WBPiCAK, Poznań 2018). W tym roku ukaże się jej kolejny tom poetycki – „Zimowanie”. Publikowała m.in. w „Piśmie. Magazynie opinii”, „Twórczości”, „Przekroju” i na stronie dwutygodnik.com. Laureatka Grand Prix Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego i Narody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Pochodzi z Racławic (k. Gorlic). Nagrodę im. Adama Włodka otrzymała na napisanie zbioru nowel Białe noce, w których porusza tematy pamięci, samotności, wykluczenia, szaleństwa, samobójstwa. W utworach postaci będą opowiadać historie swoich prywatnych końców świata językiem potocznym, łamiącym przyzwyczajenia i reguły czytelnicze.
Paweł Kaczmarski – krytyk literacki i tłumacz. Związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Członek redakcji czasopisma naukowego „Praktyka Teoretyczna” oraz „8. Arkusza Odry”. Odpowiada za dział poetycki w „Nowym Obywatelu”. Współredagował antologię poezji najnowszej Zebrało się śliny (Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2016). Wydał książkę Wysoka łączliwość. Szkice o poezji współczesnej (Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2018). Współzałożyciel Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymał na książkę Jak (zacząć) czytać poezję współczesną?– popularno-literaturoznawczy, eseistyczny tom mający stanowić praktyczne wprowadzenie do wiersza współczesnego dla czytelników i czytelniczek, którzy z różnych przyczyn unikają poezji najnowszej.
Wojciech Szot – dolnoślązak mieszkający w Warszawie. Autor książki Panna doktór Sadowska (Dowody na Istnienie, Warszawa 2020), dziennikarz literacki, prowadzi własny serwis Zdaniem Szota poświęcony recenzjom książek. Nagrodę im. Adama Włodka otrzymał na napisanie książki reportersko-eseistycznej poświęconej polskiej myśli kolonialnej. Od czarnych diabłów w średniowiecznych „exemplach” po rządowe raporty z delegacji na Madagaskar i kolekcje sztuki „afrykańskiej”. Książka, nad którą pracuje ma w reportersko-eseistycznym stylu opowiedzieć o kształtowaniu się postaw społecznych, z którymi polska historia do dzisiaj mierzy się z oporami.
Nagroda im. Adama Włodka została ustanowiona na mocy testamentu pozostawionego przez Wisławę Szymborską. Nagrodę tę, w formie stypendium, Fundacja przyznaje za projekt książki o charakterze literackim, literaturoznawczym lub przygotowanie przekładu. Jest to Nagroda dla młodych twórców – pisarzy, poetów, tłumaczy, badaczy i krytyków literackich, którzy nie ukończyli 35. roku życia i opublikowali już wcześniej przynajmniej jedną książkę.
Na tegoroczne stypendia Fundacja Wisławy Szymborskiej przeznaczyła środki otrzymane od Allegro wygrane w plebiscycie lubimyczytac.pl w kategorii Fundacja / Stowarzyszenie Roku.
W I. edycji Nagrody wyróżniono Mikołaja Łozińskiego (powieść) oraz Miłosza Waligórskiego (przekład), w II. edycji Nagrody – Marcina Orlińskiego (książka poetycka), w III. edycji – Patrycję Pustkowiak (powieść) i Andrzeja Muszyńskiego (powieść), w IV. edycji Nagrodę otrzymały Natalia Malek (tom poetycki) oraz Aleksandra Zielińska (powieść), w V. edycji – Weronika Gogola (zbiór opowiadań) i Daniel Warmuz (przekład tomu wierszy). Laureatami Nagrody im. Adama Włodka w 2019 roku zostali Łukasz Kaźmierczak / Łucja Kuttig (tom wierszy) i Małgorzata Lebda (zbiór opowiadań).