szukaj

Wydarzenia


Kontakt

Fundacja Wisławy Szymborskiej ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków tel. 505 100 616 biuro@szymborska.org.pl
więcej... Kontakt

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje, zapisz się do newslettera.
zapisz się

Wydarzenia – Bieżące

29.01.2013
"Wisława" - Tomasz Stańko New York Quartet

11 lutego – dwa dni po światowej i dzień przed polską premierą – Tomasz Stańko New York Quartet przedstawią publiczności zgromadzonej w Operze Krakowskiej utwory z płyty Wisława, inspirowanej twórczością Wisławy Szymborskiej. - Lektura Jej twórczości dostarczyła mi wielu pomysłów i spostrzeżeń. Spotkanie z nią oraz interakcja z Jej poezją nadała również impetu tej muzyce, którą chciałbym z szacunkiem zadedykować jej pamięci – mówi Tomasz Stańko. Koncert, będący ukoronowaniem obchodów pierwszej rocznicy śmierci Noblistki, rozpocznie się o godz. 20.00.

Bilety można kupić od dzisiaj (29 stycznia) za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej w Krakowie: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11). W przedsprzedaży (do 3 lutego) kosztują 70 zł, a od 4 lutego – 100 zł.

Podczas koncertu, który poprowadzi Magda Umer, Tomasz Stańko i zaproszeni przez niego amerykańscy muzycy: David Virelles, Thomas Morgan i Gerald Cleaver zaprezentują materiał z dwupłytowego albumu Wisława (wydany nakładem niemieckiej wytwórni  ECM Records), pełnego wyrazistych tematów, natchnionej gry i śmiałych improwizacji. Krakowska publiczność usłyszy utwory z najnowszej płyty jako druga na świecie. Wcześniej (9 lutego) artyści zagrają tylko w monachijskim muzeum sztuki Haus der Kunst w ramach wystawy ECM – A Cultural Archaeology. Polską premierę płyty zaplanowano na 12 lutego.

Album został nagrany w czerwcu zeszłego roku w Nowym Jorku – mieście, które w ostatniej dekadzie stało się wręcz drugim domem znakomitego polskiego trębacza. Pięć lat temu Tomasz Stańko kupił tam mieszkanie i od tego czasu przebywa na przemian w Stanach Zjednoczonych i w Warszawie. Jak sam mówi, w Nowym Jorku komponuje, nasiąka atmosferą tamtejszej sceny artystycznej oraz śledzi najnowsze trendy w muzyce. Tam także poznał trzech muzyków: Davida Virellesa, Thomasa Morgana i Geralda Cleavera, z którymi stworzył płytę Wisława.

To już kolejne spotkanie Tomasza Stańki z twórczością Szymborskiej. W 2009 r., także w Operze Krakowskiej odbył się jeden z ostatnich wieczorów autorskich Noblistki, podczas którego Stańko wykonał improwizacje do czytanych przez poetkę nowych wierszy. Niektóre z nich posłużyły jako inspiracja dla utworów, które znajdziemy na płycie: Tutaj – Here, Assassins (Zamachowcy), Mikrokosmos i Metafizyka.  Z kolei Faces i A Shaggy Vandal nawiązują do wiersza Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach. Natomiast przejmujący balladowy utwór tytułowy, który pojawia się dwukrotnie: na początku i na końcu albumu, mógłby równie dobrze znaleźć się na debiutanckim albumie Stańki dla ECM i mocno wpisuje się w najbardziej charakterystyczny nurt jego twórczości.

Organizatorami koncertu są: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Opera Krakowska.

 Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl


© Wszystkie prawa zastrzeżone przez FWS 2012
Opracowanie – Prekursor
...