szukaj

Wydarzenia


Kontakt

Fundacja Wisławy Szymborskiej ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków tel. 505 100 616 biuro@szymborska.org.pl
więcej... Kontakt

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje, zapisz się do newslettera.
zapisz się

Wydarzenia – Bieżące

09.09.2016
20. rocznica Nagrody Nobla

Jesienią 2016 przypada 20. rocznica przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Z tej okazji Fundacja Wisławy Szymborskiej przy współpracy z różnymi instytucjami planuje kilka wydarzeń mających na celu uczczenie tego jubileuszu.

W październiku, czyli w miesiącu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla, zostanie otwarta w Krakowie wystawa zdjęć „RADOŚĆ PISANIA/RADOŚĆ FOTOGRAFOWANIA. Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander”, przedstawiająca wizytę Wisławy Szymborskiej w Szwecji w 1996 r. oraz kilka portretów Poetki z różnych lat.

11-12 października odbędzie się także konferencja naukowa o twórczości Wisławy Szymborskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Również w październiku Instytut Włoski w Krakowie i Pracownia pod Baranami zorganizują w Krakowie wystawę rysunków Alice Milani – autorki komiksu o Wisławie Szymborskiej „Wisława Szymborska. Życie w obrazkach” (wyd. Znak Emotikon, 2016).

Wydawnictwo Znak planuje również jesienią premierę korespondencji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

A już w połowie września w warszawskim Cosmopolitan zostanie otwarta także wystawa kolaży Wisławy Szymborskiej, która w październiku zostanie pokazana również w Barcelonie.

Z okazji 20. rocznicy Nagrody Nobla dla Wisławy Szymborskiej firma Prime Line – przedstawiciel m.in. firmy Moleskine, Lamy i Montegrappa w Polsce – zainauguruje podczas 20. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie edycję specjalną „Radość pisania” dedykowaną Wisławie Szymborskiej.

W grudniu zaś w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN planowany jest koncert jubileuszowy, podczas którego zabrzmią utwory kompozytorki izraelskiej Elli Sheriff "rozmowa z kamieniem" w wykonaniu Agaty Zubel. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa zdjęć Joanny Helander oraz rękopisu wiersza Wisławy Szymborskiej z archiwum Fundacji.

Fot. Joanna Helander

© Wszystkie prawa zastrzeżone przez FWS 2012
Opracowanie – Prekursor
...