szukaj

Wydarzenia


Kontakt

Fundacja Wisławy Szymborskiej ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków tel. 505 100 616 biuro@szymborska.org.pl
więcej... Kontakt

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje, zapisz się do newslettera.
zapisz się

Wydarzenia – Bieżące

26.12.2012
"Szuflada Wisławy Szymborskiej" w Kamienicy Szołayskich
 W budynku, który jest oddziałem Muzeum Narodowego, zaaranżowana zostanie przestrzeń nazwana "Szufladą Wisławy Szymborskiej". Jak wyjaśnia wieloletni sekretarz poetki, a obecnie prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek "szufladą" nazywane było ze względu na mikroskopijne rozmiary mieszkanie poetki u zbiegu ul. 18 stycznia (dziś Królewska) i Nowowiejskiej. 

W wierszu "Możliwości" poetka wśród wielu rzeczy, które woli od innych wymieniła szuflady. "Uważała szuflady za największy wynalazek ludzkości i je uwielbiała. Komoda w jej mieszkaniu miała 36 szuflad, w których przechowywała np. kolekcję starych pocztówek" - mówił Rusinek. 

 
Poetka nie miała gabinetu. Pisała w sypialni. W kamienicy Szołayskich będzie można zobaczyć m.in. sofę, komodę, kilka obrazów i bibeloty z mieszkania Wisławy Szymborskiej. Obok sofy będzie telefon, w którym po podniesieniu słuchawki będzie można usłyszeć wiersz czytany przez Szymborską lub jej krótką wypowiedź. 

Publiczności zaprezentowane zostaną maski i pocztówki, które kolekcjonowała poetka oraz zdjęcia, które robiła sobie pod tablicami z intrygującymi nazwami miejscowości. Miłośnicy poezji będą mogli prześledzić etapy powstawania jej wierszy - od rękopisu, przez maszynopis z poprawkami po utwór wydrukowany. 

"Zwykle takie miejsca pozwalają dotrzeć do człowieka. +Szuflada+ będzie przestrzenią umożliwiająca dzięki różnym kluczom: przedmiotom, zdjęciom, fragmentom wierszy wejście w wyobraźnię poetycką i zrozumienie motywów z twórczości Wisławy Szymborskiej" - powiedział PAP Rusinek. 

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew to nie będzie "izba pamięci". "Chciałabym, aby było to miejsce +żywe+, w którym odbywają się spotkania współorganizowane przez Fundację Szymborskiej" - mówiła Gołubiew. 

Aranżacją "Szuflady Szymborskiej" zajmuje się Pracownia Teren Prywatny. Ekspozycja ma być otwarta na początku lutego. 

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.(PAP) 

 http://wyborcza.pl/1,91446,13107133,_Szuflada_Wislawy_Szymborskiej__w_Kamienicy_Szolayskich.html#ixzz2GBfRdIpV
© Wszystkie prawa zastrzeżone przez FWS 2012
Opracowanie – Prekursor
...