szukaj

Wydarzenia


Kontakt

Fundacja Wisławy Szymborskiej ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków tel. 505 100 616 biuro@szymborska.org.pl
więcej... Kontakt

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje, zapisz się do newslettera.
zapisz się

Wydarzenia – Bieżące

18.09.2015
Prapremiera filmu "Na wieży Babel"
21 września w Kinie Filmoteki Narodowej w Warszawie odbędzie się prapremiera filmowych interpretacji wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel”, filmu Marii Wróż-Prusiewicz.

Przedpremierowy pokaz filmu połączony bedzie z koncertem Joachima Mencla, autora muzyki do filmu, a także wystawą plakatów filmowych, które zostały wybrane w ogólnopolskim konkursie. Widzowie będą mogli zobaczyć film na wielkim ekranie i w formie video-instalacji, multimedialnego pokazu, który przygotowała autorka scenariusza i reżyserka filmu.

Film powstał w formie tryptyku. Każda z historii jest odmienną interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej „Na wieży Babel”. Z jednej strony zawiłość, niedoskonałość mowy prowadzi do konfliktu, odrębności ludzkich światów, z drugiej strony - przyczyną rozstań i nieporozumień jest sam język, który oddala od siebie bohaterów. W kolejnych filmowych odsłonach doświadczenie życia na wieży Babel poszerza się. Przestrzeń międzyludzkich spotkań nie ogranicza żadne miejsce ani czas. W ostatniej części filmu otwartą narrację integruje perspektywa poznawcza widza, który może łączyć obrazy i samodzielnie układać je w całość…

Każde widzenie porządkuje i określa, to, co w poezji nieokreślone, zawieszone, niedopowiedziane. W filmie „Na wieży Babel” widzenie nie jest jednak obiektywne, jedyne i niepodważalne, dzięki temu poezja zachowuje swoja tajemnicę i wieloznaczność.

W filmie występują między innymi: Krystyna Janda, Danuta Stenka, Krzysztof Globisz, Paweł Deląg, Grażyna Wolszczak, Tomasz Stockinger, Lesław Żurek, Antoni Królikowski.

Informacje na temat premiery filmu „Na wieży Babel” i jego kolejnych projekcji dla publiczności, zostaną opublikowane na stronie www.babelfilm.pl

 

 

© Wszystkie prawa zastrzeżone przez FWS 2012
Opracowanie – Prekursor
...