szukaj

Wydarzenia


Kontakt

Fundacja Wisławy Szymborskiej ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków tel. 505 100 616 biuro@szymborska.org.pl
więcej... Kontakt

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać od nas najświeższe informacje, zapisz się do newslettera.
zapisz się

Wydarzenia – Bieżące

28.07.2014
Mural dedykowany Szymborskiej

W zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego na gdańskiej Zaspie znajduje się już 49 murali, w tym jeden z największych – 36 metrowy, dedykowany jest Wisławie Szymborskiej przez włoskiego artystę i poetę - Opiemme. Zainspirowany jej wierszem „Pod jedną gwiazdką” stworzył, podczas 6. edycji Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monunmental Art organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej, wielkoformatową pracę mającą przyciągnąć ludzi do jej poezji.

Pochodzący z Włoch Opiemme jest poetą i malarzem, który w swoich pracach eksploruje poezję, starając przez sztukę w przestrzeni publicznej nadać jej dostępny, społeczny wymiar. W swoich pracach przez zmianę słów w kolorowe obrazy sugeruje odbiorcy dwuwymiarową interpretacje jego dzieł. Uliczna poezja artysty powstaje pod wpływem ulicy i sztuki w przestrzeni publicznej, wyrazistych form, które pozwalają podejmować tematy społeczne i środowiskowe w ironiczny sposób. Opiemme mieszka i pracuje w Turynie, a przygodę ze sztuką rozpoczął przed 2000. Na festiwalu Monumental Art stworzył pracę inspirowaną wierszem "Pod jedną gwiazdką" Wisławy Szymborskiej, którą jej poświęcił.

- Kolory spadające kaskadą ze szczytu budynku mają pokazać kolory jakie w przestrzeń publiczną miast wprowadzają interwencje malarzy ulicznych. Mają stać się symbolem radości i szczęścia, jakie sztuka ma wprowadzać na ulice – mówi Opiemme o muralu zatytułowanym „Wir i napromieniowanie tęczą”, który powstał na Zaspie przy ul. Dywizjonu 303 D.

Mural podzielony jest na trzy części: przestrzeń kosmiczną, niebo i ziemię. W dolnej partii widzimy chmury, które mają przyciągnąć uwagę dzieci i dorosłych by zbliżyć je do poezji. Artysta używa kolorów jako swoistej „pułapki” zwabiającej osoby zainteresowane kolorami do podejścia bliżej muralu. Poniżej chmur i spadającego z nich barwnego deszczu wkomponował cytat Wisławy Szymborskiej z wiersza „Pod jedną gwiazdką” - „Prawdo, nie zwracaj na mnie zbyt bacznej uwagi. Powago, okaż mi wspaniałomyślność”.

Więcej informacji o kolekcji murali na Zaspie znajduje się na stronie: www.muralegdanskzaspa.pl, informacje o artyście na www.opiemme.com.

 

© Wszystkie prawa zastrzeżone przez FWS 2012
Opracowanie – Prekursor
...